bytom

Zabytki Bytomia

Bytom to prawie 200 tysięczne miasto powiatowe na Górnym Śląsku. Leży centralnej części Wyżyny Śląskiej na wysokości około 280m npm. Mimo, iż wielu osobom kojarzy się tylko z węglem i smogiem, posiada wiele interesujących zabytków.

Są to głównie zabytkowe kościoły, takie jak  XXIII-wieczny Kościół Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, który jest najstarszym zachowanym kościołem w Bytomiu.

Warty odwiedzenia jest również neogotycki  Kościół Św. Trójcy w Bytomiu zbudowany pod koniec XIX wieku w formie bazyliki. Patrząc na wnętrze można dostrzec styl płomistego gotyku, zaś z zewnątrz piękne dekoracje architektoniczne rzeźbione w piaskowcu, takie jak maswerki okien, zwieńczenia wieży czy portal głównego wejścia.

Będąc w Bytomiu warto także wejść na zabytkowy XIX-wieczny Cmentarz Mater Dolorosa z pięknymi nagrobkami.

Kościół Św. Krzyża w Bytomiu Miechowicach to kolejna XIX-wieczna neogotycka budowla warta uwagi każdego turysty.

Poza kościołami, w Bytomiu znajdują się także inne ciekawe obiekty. Jedną z nich jest Pałac w Miechowicach, a raczej ruiny oficyny pałacowej, gdyż pałac został zniszczony podczas II wojny światowej.

Można również odwiedzić  historyczną Operę Śląską mieszczącą się w pięknej, byłej siedzibie teatru, wzgórze św. Małgorzaty z kościołem św. Małgorzaty z 1881 roku, czy zabytkowe osiedle robotnicze „Kolonia Zgorzelec” w Łagiewnikach.

Źródło: Portal informacyjny Bytom