Ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Ogrzewanie domu paliwami kopalnymi, takimi jak gaz ziemny, ropa naftowa lub LPG, stanowi dużą część Twojego śladu węglowego. Lepiej postawić na odnawialne źródła energii.

Odnawialne systemy grzewcze mogą być kosztowne w instalacji z góry, ale efektywnie wykorzystywane mogą mieć niższe koszty eksploatacji. Instalacja ogrzewania ze źródeł odnawialnych, zamiast polegania na sieci, zmniejszy Twój ślad węglowy i pomoże chronić Cię przed przyszłymi podwyżkami cen paliw.

Istnieje wiele różnych możliwości wytwarzania własnej energii w domu przy użyciu technologii „mikrogeneracji” o niskiej lub zerowej emisji dwutlenku węgla.

Różne systemy odnawialne są odpowiednie dla różnych domów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, solarnym podgrzewaniu wody, piecach i kotłach na biomasę. Zobacz ogrzewanie Wrocław:

Panele słoneczne

Panele słoneczne wykorzystują moc światła słonecznego do podgrzewania ciepłej wody. Są tańsze w instalacji niż inne systemy odnawialne, ale ogrzewają tylko wodę, więc do ogrzewania domu potrzebny będzie inny system.

Można je jednak instalować wraz z innymi odnawialnymi lub tradycyjnymi systemami grzewczymi (chociaż nie są tak łatwe do połączenia z kotłem dwufunkcyjnym). Najlepiej sprawdzają się na dachach wychodzących na południe, które nie są zacienione przez drzewa lub inne budynki.

Pompy ciepła

W przeciwieństwie do innych systemów grzewczych, które spalają paliwo w celu wytworzenia ciepła, powietrzne pompy ciepła i gruntowe pompy ciepła wykorzystują ciepło naturalnie występujące w powietrzu lub ziemi do wytwarzania energii i ogrzewania domu.

Do pracy potrzebują źródła energii elektrycznej, ale przy efektywnym użytkowaniu mogą kosztować mniej niż niektóre tradycyjne systemy grzewcze. Pompy ciepła Wrocław to dobra decyzja w przypadku odnawialnych źródeł energii.

Systemy ogrzewania biomasą

Systemy grzewcze na biomasę spalają materiał organiczny w piecu lub kotle opalanym drewnem, aby zapewnić ciepło i ciepłą wodę. Nazywane są również systemami ogrzewania drewnem i zwykle spalają kłody drewna, pelety lub wióry.

Niektóre piece są wyposażone w „tylny bojler”, aby wykorzystać ciepło wytworzone do ogrzewania całego domu i wody.

Jeśli Twój istniejący system grzewczy działa wydajnie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować pieca opalanego drewnem jako dodatkowego ogrzewania. Stanowią wybór estetyczny i wytwarzają zanieczyszczenia.