pismo

Jak można przywrócić zdolność kredytową?

Problemem wielu firm jest obniżona lub wręcz brak zdolności kredytowej. Utrudnia to uzyskanie pożyczki czy kredytu w banku. Większość osób kojarzy to z tzw. złym BIK-iem. To oczywiście pewne uproszczenie, ale rzeczywiście w dużej mierze wiarygodność kredytową kształtuje właśnie ta instytucja. Co więc można zrobić w przypadku braku zdolności oraz wiarygodności kredytowej?

Pomoc ze strony profesjonalistów

 

Nie każdy jest ekspertem w dziedzinie finansów. Dlatego czasem lepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów w tej dziedzinie np. działającej na terenie całej Polski firmie Bold Invest (https://www.boldinvest.pl/) z Warszawy. Jeśli bank odmówi przyznania kredytu, pracownicy firmy starają się zaistniałą sytuację wyjaśnić i w razie potrzeby renegocjować rozpatrzenie wniosku. Niskie obroty zdarzyć się mogą tak naprawdę w każdej firmie. Dlatego tak istotna jest odpowiednia argumentacja. Warto również opisać przyszłe działania, aby przekonać bank do wydania pozytywnej decyzji. Niekiedy powodem odmowy jest nieterminowe regulowanie należności w US i ZUS. Eksperci z Bold Invest są jednak w stanie wyjaśnić każdą sytuację i przywrócić przedsiębiorstwu zdolność kredytową.

 

Raport BIK – co warto na jego temat wiedzieć?

 

Generalnie jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego można sprawdzić scoring swojej firmy w BIK. Raport kryje w praktyce wiele szczegółów, które dla laika nie są zbyt jasne. Dlatego pomoc ekspertów może być konieczna także i na tym etapie. Co ciekawe, czasem zdarza się, że za złe wpisy w BIK odpowiadają same banki, które dopuszczają się niekiedy zaniedbań. Mimo to obciążony finalnie jest zawsze kredytobiorca i to on ma negatywną historię w BIK.

Przeciętna osoba na temat BIK wie naprawdę niewiele. Nie zdaje sobie sprawy z tego, co wpływa na ocenę jego wiarygodności przez algorytm BIK. Poprzez dokładną analizę raportu można szybko wyeliminować drobne błędy obniżające scoring. To często wystarcza, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

 

Czyszczenie negatywnych wpisów w BIK

 

Kluczem do sukcesu jest usunięcie z rejestru BIK negatywnych wpisów, a więc tzw. czyszczenie BIK. Negatywny wpis to nic innego jak ślad po kredycie spłacanym z opóźnieniem zamkniętym na przestrzeni ostatnich 5 lat. Jednak samo usunięcie takiego wpisu to nie wszystko. To dopiero początek na drodze do odzyskania wiarygodności. W praktyce wcale nie tak łatwo jest naprawić coś, co psute było latami.

Co ciekawe, wcale dobrą informacją nie jest brak scoringu. Firma, która nie ma historii w BIK dla banku jest zagadką. Niektóre instytucje takim przedsiębiorstwom kredytów udzielać nie chcą. Dlatego niekiedy warto jest wziąć niewielką pożyczkę i spłacić ją szybko, aby zaistnieć w BIK.

 

Jak firma może zwiększyć swoją zdolność kredytową?

 

Na starcie dobrze jest zrobić porządek w swoich finansach firmowych. Lepiej zlikwidować karty kredytowe, z których się nie korzysta. Bank jest bowiem zdania, że w każdej chwili można po nie sięgnąć. Ponadto im większy dochód wykazuje przedsiębiorca, tym oczywiście w tym przypadku lepiej. Rzadziej spotkać się można z ofertami banków, które zdolność kredytową wyliczają na podstawie przychodu, a nie dochodu.