wędkowanie

Gdzie na ryby w Katowicach?

Znaleźć oazę w miejskiej dżungli – wędkarskie Katowice

Początki tego miasta sięgają XVI wieku i praktycznie od samego początku było ono mocno związane z przemysłem oraz rolnictwem. W połączeniu z doskonałą lokalizacją oraz obfitością w złoża naturalne, dynamiczny rozwój sprawił, że na chwilę obecną Katowice są jednym z najważniejszych przemysłowych ośrodków w kraju. Samo miasto zamieszkuje ponad 300 tysięcy ludzi, a konurbacja śląska – której Katowice są stolicą – liczy ich sobie ponad 2 miliony! Nic więc dziwnego, że kojarzy się z kopalniami, hutami, fabrykami i wątpliwej jakości powietrzem.
Myśląc o Katowicach, oczyma wyobraźni widzimy kominy i szyby kopalń, wielkie fabryki i rozległe blokowiska. A to wszystko w akompaniamencie hałasu, wielkomiejskiego zgiełku i zapachu spalin. Czy aby na pewno? Bynajmniej! Pomimo wysokiego stopnia zurbanizowania, miasto to posiada kilka miejsc, gdzie można odciąć się od zgiełku wielkiego miasta i cieszyć kontaktem z przyrodą, a także możliwością wędkowania.

Popularne łowiska – jak i gdzie?

Większość łowisk dostępnych w Katowicach to urokliwe stawy i stawiki, które również mają jak najbardziej industrialny rodowód, niemniej jednak pływają w nich okazy, które zaskoczą niejednego wędkarza. Już samo centrum potrafi zaskoczyć, gdyż na terenie Katowickiego Parku Leśnego znajdziemy Dolinę Trzech Stawów, z których dwa są wodami użytkowanymi przez Polski Związek Wędkarski w Katowicach. Mowa tu o łowiskach Łąka (numer łowiska 409) i Kajakowy (408). Dogodna lokalizacja oraz dojazd czynią to miejsce popularnym, a obfitość białorybu pozwoli spędzić wiele wspaniałych chwil nad wodą.

Dla zwolenników nieco bardziej ustronnych miejsc, ciekawą propozycją będzie staw Janina (numer łowiska 413), który znajduje się na terenie Lasów Murckowskich w dzielnicy Giszowiec. Kilkaset metrów w górę potoku Bolina (który zasila swymi wodami Janinę), znajdziemy staw Barbara (411). Obydwa łowiska są doskonałymi miejscami na wypad z wędką spławikową – pływają tam karpie, liny, karasie, płocie i jazie. Spinningistów ucieszy fakt, że nie brakuje tam drapieżnika – szczupaka oraz okonia.

W bezpośrednim sąsiedztwie Sosnowca – w katowickiej dzielnicy Szopienice – znajdują się trzy ciekawe łowiska PZW – Stawiki(304), Morawa(303) i Borki(307), a po drugiej stronie ul. Sosnowieckiej – Hubertus I (317) i Hubertus II (302).
Oprócz doskonałej lokalizacji i łatwego dojazdu, wody te zwracają uwagę rybostanem – to doskonałe łowiska ryby białej – leszczy, karpi, linów, karasi i płoci. Dogodne warunki znalazły tam także szczupaki i okonie.

Podsumowanie.
Pomimo charakteru miasta i jego roli jaką pełni zarówno w aglomeracji jak i kraju, Katowice to miejsce, które może uchodzić za atrakcyjne pod względem wędkarskim. Lokalne koła wędkarskie działają prężnie i organizują wędkarstwo w ramach działań statutowych Polskiego Związku Wędkarskiego. Mamy XXI wiek. Żyjemy szybko, jedni poświęcają się dla kariery, drudzy mają inne obowiązki. Wszędobylski pośpiech, stres i brak czasu. Dlatego zachęcam gorąco – zatrzymajmy się na chwilę, odetchnijmy pełną piersią. Chodźmy nad wodę!